cięcie wodą ciśnienie
technologi cięcia wodą ciśnienie odgrywa bardzo ważną role
profesjonalne usługi cięcia
jakie ciśniene ma waterjet
Waterjet ma wystarczające ciśnienie żeby przeciąć rożnego typu materiały. Nasze urządzenia pozwalają na precyzyjne wykonanie usługi, a nasza pasja oraz zaangażowanie gwarantują zadowolenie klientów.
Cięcie strumieniem wody to zaawansowany technologicznie proces, który zdobywa coraz większą popularność także na Polskim rynku. Jest to całkowicie ekologiczne rozwiązanie, podczas którego nie wytwarza się szkodliwych dla środowiska substancji. Ten mechanizm wykorzystuje ogromną siłę strumienia wody. Tak wysokie ciśnienie o potencjale tnącym można osiągnąć jedynie za pomocą specjalistycznego, w pełni automatyzowanego sprzętu. Warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tego sposobu cięcia materiałów. Być może okaże się to idealnym rozwiązaniem również w Państwa przypadku.
Na czym polega cięcie strumieniem wody?
Cięcie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem pozwala na rozdzielanie materiałów o różnej grubości. Ten proces jest inaczej nazywany obróbką strumieniowo-ścierną. Jako narzędzie tnące w technice waterjest wykorzystuje się wodę o ciśnieniu około 4000 bar. Ciecz przepływa przez dyszę o niewielkiej średnicy z prędkością około 330 m/s, co przewyższa nawet prędkość dźwięku. Powstający strumień ma około 0,1 mm, co pozwala na cięcie z bardzo wysoką dokładnością. Często w przypadku obróbki twardszych tworzyw do cieczy dodaje się jeszcze dodatkowe ścierniwo. Zwiększa to skuteczność cięcia wodą pod ciśnieniem. Opisywany proces bazuje w zasadzie na prostej zasadzie fizycznej. W materiale pod wpływem wody, która jest nośnikiem siły ściernej, pod wysokim ciśnieniem pojawiają się mikroszczeliny. Choć są one niezauważalne ludzkim okiem to powodują rozluźnienie się struktury tworzywa, a następnie cząstki materiału zwyczajnie się odrywają. W ten sposób powstaje cięcie. W przypadku obróbki twardszych i grubszych materiałów często do wody dodaje się specjalnego ścierniwa, które poprawia właściwości tej mieszanki. Metoda waterjet doskonale nadaje się do cięcia tworzyw, w przypadku których niemożliwa by była innego rodzaju obróbka mechaniczna. Nie tylko cięcie wodą pozostawia idealnie gładką powierzchnię krawędzi, ale także nie wykorzystuje oddziaływania termicznego i jest w pełni bezpieczne.
Jakie są zalety cięcia strumieniem wody?
Cięcie wykorzystujące bardzo wysokie ciśnienie wody jest niezwykle skutecznym sposobem rozdzielania materiałów. Jest konkurencyjne względem innych sposobów pod wieloma względami. Oprócz wspomnianej już ekologii i niezanieczyszczania środowiska naturalnego wiele osób zwraca uwagę na wysoką skuteczność i doskonałą jakość efektów końcowych. Cięcie strumieniem wody pozwala na osiągnięcie idealnych, gładkich krawędzi bez ryzyka pojawienia się zarysowań czy innych nierówności. Kolejnym niewątpliwym atutem jest fakt, że jest to proces cięcia na zimno. Podczas całego procesu obróbki temperatura krawędzi nie przekracza 100 stopni Celsjusza. To sprawia, że nie ma ryzyka odkształceń termicznych, choć jest to często spotykany problem w przypadku innego rodzaju obróbek materiałów. Jako jedna z niewielu metod dostępnych na rynku, wysokie ciśnienie wody, które osiąga nawet 4000 bar, umożliwia przecięcie różnorodnych materiałów o różnej grubości i twardości. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku kafelek, porcelany, płytek gresowych i ceramicznych, ale także elementów ze szkła, drewna i wielu innych. Obróbka wykorzystująca siłę strumienia wody nie niesie za sobą ryzyka pojawienia się mikroszczelin, które mogłyby osłabić wytrzymałość materiału. Wiele osób ceni ten sposób także za to, że strumień cieczy nie uszkadza w żaden sposób powierzchni całej płytki czy paneli, co sprawia, że ryzyko zniszczenia materiału jest minimalne.
Wady technologii cięcia wodą
Choć teoretycznie samodzielna obróbka materiałów tą metodą cięcia wodą jest możliwa, to zdecydowanie bardziej opłaca się podjąć współpracę z doświadczoną ekipą profesjonalistów. Cięcie wodą wymaga specjalistycznego sprzętu, dużej powierzchni warsztatowej, a przede wszystkim jest bardzo czasochłonne. Dodatkowo nieumiejętne posługiwanie się taką maszyną może nie tylko źle przyciąć materiał o różnej grubości, ale także wyrządzić krzywdę. Sprawdzony zespół fachowców jest gwarancją, że finalny efekt po obróbce będzie w pełni satysfakcjonujący, niezależnie od grubości wybranego materiału. Ewentualną wadą może być cena. W porównaniu do innych metod automatycznych koszt takiej usługi cięcia waterjet pod ciśnieniem wody jest stosunkowo wysoki. Jednak usprawiedliwia to wiele innych czynników. Cały proces z wykorzystaniem strumienia wody jest dość czasochłonny, co przekłada się na cenę. Z drugiej strony takie cięcie gwarantuje doskonałe efekty, jest neutralny dla środowiska i nie wymaga dalszej obróbki. Strumień wody bardzo dokładnie może przyciąć krawędzie, dzięki czemu jest to jedyny etap pracy z materiałem. Cena jest także związana z bardzo dużym zużyciem prądu. Waterjet należy do wysoce energochłonnych technik cięcia. Strumień wody ze ścierniwem pod niezwykle wysokim ciśnieniem powstaje dzięki pracy złożonej maszyny, dlatego trzeba się liczyć z dużym obciążeniem poboru prądu. To jednak umożliwia przecięcie tworzywa różnego pochodzenia i o różnej grubości. Jedynym materiałem, którego nie da się przeciąć tą metodą jest diament.
Wszechstronne zastosowanie cięcia strumieniem wody
Cięcie materiałów wodą techniką waterjet jest powszechnie wykorzystywana ze względu na jej liczne zalety. Wiele osób wybiera tę metodę w przypadku, kiedy wymagają idealnych efektów, a w przypadku innych sposobów baliby się o naruszenie struktury drogiego lub limitowanego w ilości tworzywa. W przypadku cięcia wodą pod ciśnieniem nie ma takiego ryzyka. Strumień wody bardzo precyzyjnie tnie płyty i nie narusza struktury powierzchni w innych punktach niż na linii przecięcia. Podczas cięcia waterjet nie powstają pęknięcia ani zarysowania, co sprawia, że nie należy się obawiać negatywnego wpływu na trwałość produktu. Pełna automatyzacja pozwala na powtarzalność oraz najwyższą precyzję wykonania. Natężenie strumienia wody w waterjet wynosi nawet do 25 l/min. Pozwala to nadawanie niemalże dowolnych kształtów płytkom i krawędziom. Warto jest rozważyć taki sposób wykorzystujący siłę potencjalną strumienia cieczy, zwłaszcza jeżeli zależy nam na doskonałych efektach. Staje się to coraz bardziej popularną metodą obróbki w Polsce i za granicą, Szczególnie chętnie klienci wybierają tę technikę waterjet do fazowania krawędzi przy narożnikach. Jest to proces przycinania pod kątem 45 stopni. Fazowanie jest bardzo estetycznym sposobem na wykończenie narożników i często używa się go w nowoczesnych wnętrzach.
galeria